Kişisel Gelişim

Mesaj
  • PLG_KUNENADISCUSS_DEPENDENCY_FAIL

KADINLAR CANLILARI, ERKEKLER ARAÇLARI DAHA İYİ TANIYOR

KADINLAR CANLILARI, ERKEKLER ARAÇLARI DAHA İYİ TANIYOR

Kadınların canlı şeyleri tanımada erkeklerden daha iyi olduğu, erkeklerin  ise araçları tanımada kadınlardan daha iyi olduğu ortaya çıktı. İşte bu en umulmadık sonuç;  Vanderbilt psikologlarının analizleri sonucunda ortaya çıktı.

Psikologlar pek çok görsel tanımlama görevini toplayarak yeni bir standart test geliştirerek obje tanımlamayı uzmanlaştırdılar. Genelde herkes sosyal iletişimleri nedeniyle yüz tanımada uzmanlaşır. Çoğu insanda diğer türden objeleri tanımada meslekleri, hobileri veya ilgi alanlarına göre tanımlamada uzmanlaşır. Ayrıca kültürel etkilerde kategorilere göre erkekler ve kadınlarda bir takım değişiklikler gösterir. 3 Ağustos’da basılan Vision Research jurnalinde yer alan makalede “Vanderbilt Uzmanlık Testiyle Nesne Tanımlamada Baskın-Genel ve Baskın-Spesifik Cinsiyet Etkileri” araştırma sonuçları yayınlandı. “Pek çok farklı kategoride yaptığımız bu nesne tanımlama testinde , gerçekleşen rolü değerlendirdiğimizde, umulmadık bir sonuç çıkması bizi motive etti.” diyor Psikoloji Profesörü Isabel Gauthier. Profesör çalışmayı doktora sonrası öğrencisi  Rankin McGugin ile yürütüyor. Bu çalışma kavramsal görevlerde cinsiyet farkını ortaya koyan ilk çalışma değil.Örneğin, önceki çalışmalarda erkekleri zihinsel sıralama görevlerinde daha iyi olduğunu ortaya koymuştu. Aslında, önceki çalışmada arabaları tanımlamada erkeklerin kadınlardan daha iyi olduğu zihinsel avantaj olarak görülmüştü. Bizim bulgularımız ise kadınların nesne tanımlamada daha iyi olduğuna ilişkin açıklamanın yanlış olduğunu gösteriyor. Ayrıca nesne tanımlamanın yüz tanımlaya göre oldukça farklı bir kabiliyet olduğunu ve nesne tanımlamanın bu özellikten bağımsız olduğu belirtiliyor. Yeni araştırmada ise örneğin; arabaları, kuşları hatta mantarları tanımlamak gibi daha istisnai özellikler kıyaslandı. Bunu yapmak içinse performansları kıyaslamak gerekiyordu. Bu nedenle alanında uzman kişilerle çalışıldı mesela bir kuş uzmanı gibi . Sonrasında görüldü ki; alanında uzman kişiler başka alanlarda da diğer insanlar kadar iyi performans sergiledi. Bu nedenle görsel açıdan benzer öğeleri barındıran 8 kategoriyi içeren ; yapraklar, baykuşlar, kelebekler, dalgıç kuşlar, mantarlar, arabalar, uçaklar ve motorsikletleri içeren yeni bir test tasarlandı.

Yeni testi değerlendirmek için 227 sübje kullanıldı. Ortalama 23 yaş ortalamasına sahip, 75 erkek ve  82 kadın üzerinde test yapıldı. Sonuçlar incelenmeye başladığında büyük bir cinsiyet farklılığı görüldü. Kadınlar yaşayan şeyleri algılamada erkeklere göre oldukça iyiyken, erkekler de araçları algılamada oldukça iyiler. Ayrıca katılımcıların yarısına yüz tanımlama testi uygulanarak, araç tanımlama ve yüz tanımlama arasındaki korelasyon belirlendi.

Yorum ekle

Sayın site ziyaretçileri, Yorumlarınızda lütfen ahlak kurallarına uyunuz. Türkçe'yi doğru kullanınız. Emeğe saygı insan olma gereğidir.Şahıslara, kurumlara hakaret içeren , ahlak kurallarına aykırı, Dilimizin doğru kullanılmadığı mesajlar yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile