Genel Kültür

Mesaj
  • PLG_KUNENADISCUSS_DEPENDENCY_FAIL

Hediye Pakedi Kağıdının ‘Sürpriz’ Tarihi

İnsanın kendi keyfi için doğayı tahrip etmesinin birçok farklı örneği var. Ama yakın bir gelecekte geriye dönüp baktığımızda belki de bu cinayetlerimizin en naiv örneği olarak, sadece birkaç saniyelik göz zevkimiz için hediye dekore etmekte ağaçları katlettiğimiz gerçeğini anacağız belki de…

Bugün yılın ilk günü ve birçoğumuz için yapılması gereken ilk işlerden biri de evdeki hediye pakedi kağıtlarını ne yapacağımıza karar vermek. Küresel hediye paketi kağıdına sadece ABD’de yılda 2.6 milyar dolar harcanıyor. ABD ve İngiltere’de yılda 85 milyon ton paketleme ve dekorasyon kağıdı tüketiliyor. Yılda 4 milyon tonluk çöp oluşturuyor. Sadece Noel döneminde 365 bin kilometre uzunluğunda kağıt, birkaç saniye göz zevki okşadıktan sonra çöpe gidiyor.

 

Peki hediye paketleri kağıdı hayatımıza nasıl girdi?

 

Aslında, hediyeleri güzel şekilde paketleme geleneği yüzlerce yıl eskiye gidiyor. Bunda kağıdın kullanılması da yeni sayılmaz. Ancak, hediyelik kağıdın lüks olmaktan çıkıp yaygın bir tüketim malına dönüşmesi ABD’de kazara gerçekleşti.

 

Missouri eyaletnin Kansas City şehrinde küçük bir kırtasiye işleten iki kardeş, 1917 yılında sıradışı yoğunlukta bir Noel sezonu geçiriyordu. Bu yoğun alıveriş sonunda normal standart kağıtları tükendi. Çare ararken depolarındaki, mektuplarda astar olarak kullanılan süslü Fransız kağıdını yedek olarak satmak geldi. ‘’Bir deniyelim’’ dediler ve süslü kağıdı, yaprağı 10 cent’ten satışa sundular. Kağıt kısa sürede tükendi. 1918 yılında bir daha denediler. Yine aynı süslü kağıtların tuttuğunu görünce bunun ‘anlık bir sonuç değil bir tercih’ olduğuna karar verdiler ve 1919 yılı Noel sezonu için kendi özel tasarımlı hediye paketi kağıtlarını üretmeye başladılar. Ve böylece günümüzde 3.2 milyar dolara ulaşan sektör doğdu.

 

O iki kardeş mi? Joyce and Rollie Hall. Missouri eyaletindeki küçük kırtasiyeleri ‘’Hallmark’’, 4 milyar doları aşan yıllık geliri ve 16 bin çalışanıyla dünyanın en büyük kartpostal mağazası zinciri durumunda.

Yorum ekle

Sayın site ziyaretçileri, Yorumlarınızda lütfen ahlak kurallarına uyunuz. Türkçe'yi doğru kullanınız. Emeğe saygı insan olma gereğidir.Şahıslara, kurumlara hakaret içeren , ahlak kurallarına aykırı, Dilimizin doğru kullanılmadığı mesajlar yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile