Bilim-Teknoloji

Mesaj
  • PLG_KUNENADISCUSS_DEPENDENCY_FAIL

En eski yaşamın izleri bulundu

En eski yaşamın izleri bulundu

Bilim insanları, Avustralya’da yapılan araştırmalarda 3.5 milyar yıl öncesine uzanan ‘karmaşık mikrobiyal ekosistemlerin’ izlerine ulaştı. Keşfin, Dünya’daki en eski yaşam örneğini temsil ettiği ifade edildi.

 

 

 

Araştırmacılar, Batı Avustralya eyaletinin Pilbara bölgesindeki kaya katmanları üzerinde yaptıkları araştırmada, milyarlarca yıl öncesine uzanan yaşam izleri buldu.

 

Mikropların, antik kaya yapılarıyla bilinen Marble Bar adındaki yerleşim biriminin batısında kalan ‘Dresser Formation’ adlı kayada bulunduğu belirtildi.

Guardian’a açıklama yapan Western Australia Üniversitesi’nden Profesör David Wacey, ‘bulguların, Dünya’daki en eski yaşam formlarına ait tarihi birkaç milyon yıl daha geriye çektiğini’ ifade etti.

Wacey, “Pilbara bölgesi, tüm dünyada en az bozulmaya uğramış antik kaya yapılarına sahip. Buradaki kayalardan daha eski yapıları bulmak güç... Geçmişte yaptığımız araştırmalarda 3.45 milyar yıl öncesine uzanan yaşam izleri bulmuştuk. Bu sefer biraz daha geriye gitmeyi başardık” dedi.

Wacey, Dresser kayasından alınan çok ince kesitlerde, antik mikrop grupları tespit ettiklerini belirtti. Gruplar halinde yaşamayı tercih eden bakteri ve mikropların, gereksinim duydukları kimyasala göre kayaların farklı tabakalarında yaşadığı, ışığı sevenlerin kayanın üst kısımlarında yer aldığı ifade edildi.

Ekibin incelediği kayalardan biri.

DÜNYA OKYANUSLARLA KAPLIYDI

Antik bakterilerin ait olduğu 3.5 milyar yıl öncesinde, Dünya’nın büyük kısmı okyanuslarla kaplıydı ve sıcaklık bugünkünden çok daha yüksekti. Bakteriler en yaygın yaşam türünü oluştururken, gelişmiş yaşam formları henüz ortaya çıkmamıştı.

 

Wacey, söz konusu zamanlarda neredeyse hiç oksijen olmadığını, CO2 ve metan gazının atmosferde baskın olduğunu belirtti.

 

Dünya’nın neredeyse tamamen okyanuslarla kaplı olduğu günlerde, çok fazla volkanik faaliyet yaşanıyordu ve atmosferdeki sülfür oranı da fazlaydı. 2.5 milyar öncesine kadar, çekirdekli hücrelere sahip canlıların gelişimi görülmedi.

 

Pilbara bölgesindeki kayaların Mars’taki kaya yapılarıyla benzerliği olduğunu belirten Wacey, “Araştırmalar bize bir gün dış bir gezegende yaşam olduğu ipucunu verebilir. Bu oldukça heyecan verici” dedi.

Yorum ekle

Sayın site ziyaretçileri, Yorumlarınızda lütfen ahlak kurallarına uyunuz. Türkçe'yi doğru kullanınız. Emeğe saygı insan olma gereğidir.Şahıslara, kurumlara hakaret içeren , ahlak kurallarına aykırı, Dilimizin doğru kullanılmadığı mesajlar yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile